KPSS-A ve KPSS-B grubu kadroları hangileridir ?

KPSS her yıl kamudaki personel ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan bir sınavdır. Kamudaki kadroları 2 kısımda yani A ve B grubu kadrolar şeklinde değerlendirebiliriz. A grubu kadrolar genellikle kariyer meslekleri olarak ifade edeceğimiz uzman, müfettiş, denetmen vs. sıralayabileceğimiz kadrolardır.

B grubu kadrolar ise 657 deki hizmet sınıfları içerisinde sıralayacağımız  kadrolardır. Fakat 657 ‘ deki Emniyet Hizmetleri sınıfındaki kadrolara alımlar kurumun kendi içinde yapılan sınavla alınır. Yine Emniyet Hizmetleri içindeki Polis alımları POMEM aracılığıla alınırsa  KPSS – A puan türüne ihtiyaç duyulmaktadır.

657 ‘ deki Eğitim-Öğretim Hizmetleri içindeki kadrolar yani öğretmen alımları her yıl yapılan KPSS Öğretmenlik puan türü kullanılmaktadır. Bu 2 sınıf dışındaki diğer sınıftaki kadrolar B grubu kadrolarıdır ve KPSS B sınav sonucuna göre personel alımı yapılmaktadır.A grubu kadrolar için her yıl yapılan KPSS-A ve B grubu kadrolar için ise 2 yılda bir yani çift yıllarda yapılan KPSS-B puan türleri kullanılmaktadır. Bu iki ayrım aşağıdaki listede daha iyi anlaşılacaktır.

KPSS B PUAN TÜRLERİNE GÖRE ALIM YAPILAN B GRUBU KADROLAR
Memur, Ünvanlı Memurluklar (VHKİ, Bilgisayar İşletmeni, Dakdilograf),Tekniker,Teknisyen, Mühendis, mimar, jeolog, hidrojeolog, hidrolog, jeofizikçi, fizikçi, kimyager, matematikçi, istatistikçi, yöneylemci (Hareket araştırmacısı), matematiksel iktisatçı, ekonomist,fizikoterapist, tıp teknoloğu, ebe, hemşire, sağlık memuru, sosyal hizmetler mütehassısı, biyolog, psikolog, diyetçi, sağlık mühendisi, sağlık fizikçisi, sağlık idarecisi ile ebe ve hemşire, hemşire yardımcısı, (Fizik tedavi, laboratuar, eczacı, diş anestezi, röntgen teknisyenleri, hizmetli, koruma görevlisi …

KPSS A PUAN TÜRLERİNE GÖRE ALIM YAPILAN A GRUBU KADROLAR
Uzman, müfettiş, kontrolör, denetmen, murakıp, denetçi, kaymakam …

HANGİ SINAV HANGİ PUAN TÜRLERİNİ İÇERİR ?

B Grubu Puanlar (Çift Yıl) Öğretmenlik Puanı (Her yıl ) A Grubu Puanlar (Her yıl)
Lisans Önlisans Lise P10 P93 ve P94 haricindeki tüm puanlar
P3 P93 P94

Kaynak: kariyerplani.net

Sende Yorum Yaz